Tournament

SHEPWAY TOURNAMENTS/LEAGUE RESULTS

HUDSON CUP: Winners: Folkestone Parks. Runners Up: Ashford Rail

EASTON CUP: Winners: Ashford Rail, Runners Up: Cheriton

ROSE BOWL: Winners: Folkestone Parks, Runners Up: Hythe, 3rd: New Romney

WOOD CUP: Winners: Lyminge, Runners Up: Hythe, 3rd: Folkestone Parks

LADIES LEAGUE: Winners: Ashford Rail

MENS LEAGUE: Winners: Ashford Rail

IN HOUSE TOURNAMENTS:

31st May – Davey Carey Cup

  •                   Results: Winners: Lawrence Russell and Jane Pagan
  •                                 Runners up: Dave Potter and Lita Andrews

12th June – Elizabeth Cup – Yardstick

  •                    Results: Winner: Lita Andrews
  •                                  Runner Up: Terri Hennessey

20th June – Arthur Walters Cup – 10am start – whites – All rinks

  •                    Results: Winners: Gerry Williams, Eddie Barclay, Dave Potter & Ron Brown   
  •                                  Runners Up: John Chevis, George Treloar, Nathan Bloomsmar & Malcolm Weston

Postponed:  Eileen Barrett – 10am start – whites – All rinks

18th July – Waddell Cup and Waddell Plate- 10am start – whites – All rinks

                          Cup Results: Winners: Eddie Barclay, Keith Burgess, & Gary Morgan

                          Plate Results: Winners: Keith Andrews, Tony Caspell & Nathan Bloomsmar

 

14th August – Judge Trophy – 10am start – All rinks – CANCELLED

21st August – Rose Bowl/Wood Cup to be held at Folkestone Parks – 9am start – New Romney Ladies came 3rd

Other tournaments to be played on Finals Day 11th September

Mayors Plate – Mixed pairs

                          Results: Winners: Keith Andrews and Betty Holland                                                                  

                                        Runners Up: Ron Brown and Lita Andrews

Tom Pryor Bowl – Mens pairs

                          Results: Winners: Isaac Tompkins and Keith Burgess

                                        Runners Up: Gerry Williams and Dave Potter                                                                                

Mens singles handicap

                         Results: Winner: Isaac Tompkins

                                      Runner Up: Keith Andrews

Hunt Bowl – married/partners pairs

                         Results: Winners: Harry Lismore and Betty Holland

                                       Runners Up: Keith Andrews and Lita Andrews

Mens singles championship

                         Results: Winner: Isaac Tompkins

                                       Runner Up: Lawrence Russell

Novice Cup

                         Results: Winner: Richard Dickson

                                      Runner Up: Gary Morgan

Lakey Cup – Ladies singles handicap – CANCELLED

George Pryor Cup – Ladies singles – CANCELLED

Wimble Cup – Ladies pairs – CANCELLED

King Horn Trophy – Mixed triples to be played 20/21/23 Sept

                      Results: Winners: Terri Hennessy, Lawrence Russell, Graham Ruck

                                    Runners Up: Margaret Somers, John Hennessy, Gary Fagg