Club Fixtures

 

April
Day/Date Time Club H/A Dress Men/Mixed Ladies Result
Sat 22nd 2.30 pm Opening Day H W All Rinks
Sun 23rd 2.30 pm Ashford Town H W 5 Mixed T 85-81
Tue 25th 2.30 pm Folkestone A W 3 T 36-59
Wed 26th 2.30 pm Kent County Const. H W 5 T 1 T 93-96
Thu 27th 2.30 pm Boughton Under Blean A W 6 Mixed T 99-116
Sat 29th 2.30 pm Plumstead Radicals H W 10 Mixed R 158-177
May
Day/Date Time Club H/A Dress Men/Mixed Ladies Result
Thu 4th 2.30 pm Canterbury A W 6 T   92-105
Fri 5th 2.30 pm Wear Bay A W 3 T
Sat 6th 2.30 pm Wear Bay H W 5 Mixed T 73-128
Mon 8th 6.15 pm Folkestone Park S.L. A G 4 T 78-69
Wed 10th 6.00 pm Lyminge S.L. H G 2 T 35-22
Fri 12th 2.30 pm Swanley A W 6 Mixed R 92-107
Sat 13th 2.30 pm Cranbrook H W 5 Mixed T 92-81
Sun 14th 2.30 pm Winget H W 6 Mixed R 119-119
Mon 15th 6.15 pm Hythe S.L. A G 4 T 56-75
Tue 16th 2.30 pm Hythe H W 4 T
Wed 17th 2.30 pm Lewisham Outdoor H W 6 Mixed T Cancelled
Wed 17th 6.00 pm Sellindge S.L. H G 2 T
Thu 18th 2.30 pm Canterbury A W 6 T
Sat 20th 2.30 pm Peninsula Bowls H W 7 Mixed R 178-96
Sun 21st 2.30 pm Ladywell B.C. H W 6 Mixed T 74 – 124
Sun 21st 2.30 pm Francis Drake H W 6 Mixed T 85 – 104
Tue 23rd 2.30 pm Whitstable A W 6 R 100-105
Tue 23rd 2.30 pm Whitstable A W 6 R
Wed 24th 2.30 pm River H W 6 T 78-76
Wed 24th 6.00 pm Folkestone Park S.L. H G 2 T 37-22
Fri 25th 2.30 pm G W Staniforth H W 6 Mixed R 105-127
Sat 27th 2.30 pm Cobham A W 6 Mixed R Cancelled
Mon 29th 10.00 am DAVE CAREY CUP         H W All Rinks
Tue 30th 6.15 pm Ashford Rail S.L. H G 4 T   51-78
Tue 30th 2.30 pm Charing A W 2 T
Wed 31st 6.00 pm Hythe S.L. A G 2 T 30-28
June
Day/Date Time Club H/A Dress Men/Mixed Ladies Result
Thu 1st 6.00 pm Ashford Rail H G 6 Mixed R 70-123
Fri 2nd 2.30 pm EKBA V Thurrock H W 6 R 3 R
Sat 3rd 2.30 pm Cheriton A W 6 Mixed T   98-105
Sun 4th 10 am ELIZABETH CUP H W All Rinks  
Mon 5th 6.15 pm Lyminge S.L. A G 4 T 54-86
Tue 6th 2.30 pm Folkestone H W 3 T
Wed 7th 2.30 pm Westfield H W 6 Mixed T 56-73
Wed 7th 6.00 pm Ashford Rail S.L. H G 2 T 21-47
Thu 8th 2.30 pm Faversham A W 6 Mixed T
Sun 11th 10.00 am Hythe H W 6 Mixed R 112-113
Mon 12th 6.15 pm Sellindge S.L. H G 4 T 70-60
Tue 13th 2.00 pm Purley Bury A W 6 Mixed R 97-123
Wed 14th 6.00 pm Wear Bay S.L. A G 2 T 28-35
Thu 15th 2.30 pm Canterbury A W 6 Men T
Sat 17th SUMMER DANCE
Sun 18th 2.30 pm Rainham H W 8 Mixed R Cancelled
Mon 19th 6.15 pm Folkestone S.L. H G 4 T 70-49
Tue 20th 2.30 pm Belvedere H W 6 Mixed R 102-134
Wed 21st 2.30 pm Whitstable H W 6 R 143-173
Wed 21st 2.30 pm Whitstable H W 6 R
Wed 21st 6.00 pm Ashford Rail S.L. H G 2 T 38-26
Thu 22nd 2.30 pm Lyminge H W 6 Mixed T 77-112
Sat 24th 2.30 pm Orpington Excelsior H W 10 Mixed T 192-161
Mon 26th 2.30 pm BBDBA H W 9 Mixed R 143-187
Mon 26th 6.15 pm Cheriton S.L. H G 4 T 73-64
Tue 27th 2.30 pm Hythe A W 3 R
Wed 28th 6.15 pm Sellindge H G 5 T 102-63
Wed 28th 6.00 pm Folkestone S.L. A G 2 T 16-38
Thu 29th 2.30 pm Ditton A W 5 Mixed T 97-77
July
Day/Date Time Club H/A Dress Men/Mixed Ladies Result
Sun 2nd 10.00 am ARTHUR WATERS CUP H W All Rinks
Tue 4th 6.15 pm Wear Bay S.L. A G 4 T   77-60
Tue 4th 2.30 pm Kingfisher H W 7 Mixed R   167-126
Wed 5th 6.00 pm Cheriton S.L. H G 2 T 30-33
Sat 8th 2.30 pm Lyminge A W 6 Mixed T 62-160
Sun 9th 2.30 pm Ashford Town A W 5 Mixed T 84-62
Mon 10th 2.30 pm Westfield A G 4 Mixed R 42-106
Tue 11th 6.15 pm Folkestone Park S.L. A G 4 T 58-45
Wed 12th 6.00 pm Lyminge S.L. A G 2 T 31-37
Thu 13th 6.15 pm Dungeness H G 6 Mixed T 90-93
Sat 15th 10.00 am EILEEN BARRETT H W All Rinks
Sun 16th 10.00 am WADDELL CUP H W All Rinks
Tue 18th 6.15 pm Hythe S.L. H G 4 T 69-69
Wed 19th 2.30 pm Manor House B C H W 6 Mixed R 128-118
Wed 19th 6.00 pm Sellindge S.L. A G 2 T 29-40
Thu 20th 2.30 pm Herne Bay A W 6 R 126-96
Thu 20th 2.30 pm Herne Bay A W 4 R 81-53
Sat 22nd 2.30 pm Tudor Bowls H W 9 Mixed R 126-97
Sun 23rd 2.30 pm Folkestone Parks A W 6 Mixed T 101-74
Mon 24th 6.15 pm KINGHORN (all week) H G All Rinks
Wed 26th 6.00 pm Folkestone Park S.L. A G 2 T 25-27
Wed 26th 2.30 pm Medway Bowls Ass H W 8 Mixed R 146-159
Sat 29th 10.00 am County Fair Day H
Mon 31st 6.15 pm Ashford Rail S.L. H 4 T 57-73
August
Day/Date Time Club H/A Dress Men/Mixed Ladies Result
Tue 1st 2.00 pm Purley Bury H W 6 R 6 R 215-213
Wed 2nd 6.00 pm Hythe S.L. A G 2 T
Thu 3rd 2.30 pm Kearsney H W 6 Mixed T 84-90
Fri 4th 2.30 pm Dartford Invicta H W 7 R 112-107
Fri 4th 2.30 pm Dartford Invicta H W  3 R 86-31
Sat 5th 2.30 pm Bromley H W 6 Mixed T Cancelled
Sun 6th 2.30 pm Captains Day H W All Rinks
Mon 7th 6.15 pm Lyminge S.L. H G 4 T 66-66
Tue 8th 2.30 pm W.K.M.B.A. H W 5 Mixed T
Wed 9th 2.30 pm Cranbrook A W 6 Mixed T
Wed 9th 6.00 pm Ashford Rail S.L. A G 2 T 13-34
Thu 10th 2.30 pm Canterbury H W 6 T 78-98
Fri 11th 2.30 pm Petts Wood H W 6 R 127-97
Fri 11th 2.30 pm Petts Wood H W 5R 120-64
Sat 12th 10.00 am Judge Trophy H W All Rinks
Sun 13th 2.30 pm Invitation Mens Triples H W All Rinks
Mon 14th 6.15 pm Sellindge S.L. A G 4 T 60-87
Tue 15th 2.30 pm Orpington H W 12 Mixed R 174-177
Wed 16th 6.00 pm Sellindge A G 5 Mens T 66-92
Wed 16th 6.00 pm Wear Bay H G 2 T 52-11
Thu 17th 2.30 pm London Bowls Secs H W 6 Mixed R 113-87
Fri 18th 2.30 pm Wear Bay H W 3 T
Sat 19th 10.00 am WOOD CUP H W All Rinks
Sat 19th 10.00 am ROSE BOWL H W All Rinks
Mon 21st 6.15 pm Folkestone S.L. A G 4 T 59-60
Tue 22nd 2.30 pm St Chads H W 6 Mixed R 88-86
Wed 23rd 6.00 pm Ashford Rail S.L. A G 2 T 31-26
Thu 24th 2.30 pm Queensmeade H W 6 Mixed R 170-115
Sat 26th 10.00 am Swanley H W 8 Mixed R 133-143
Tue 29th 6.15 pm Cheriton S.L. A G 4 T
Wed 30th 2.30 pm Biddenden H W 4 Mixed T
Wed 30th 6.00 pm Folkestone S.L. H G 2 T
September
Day/Date Time Club H/A Dress Men/Mixed Ladies Result
Sat 2nd 10.00 am FINALS DAY H W All Rinks
Sun 3rd 10.00 am FINALS DAY – RESERVE H W All Rinks  
Mon 4th 6.15 pm Wear Bay S.L. A G 4 T
Wed 6th 2.30 pm Ashburton Park H W 6F
Wed 6th 2.30 pm Ashburton Park H W 4F
Fri 8th 2.30 pm Kearnsey A W 6 Mixed T
Sat 9th 2.30 pm PRESIDENTS DAY H W All Rinks
Sun 11th 2.30 pm Cliffe A W 6 Mixed F
Mon 11th 2.30 pm Chislet H W 6 Mixed T
Tue 12th 2.30 pm BCBA H W 6 R
Wed 13th 2.30 pm Hythe A W 6 F
Thu 14th 2.30 pm Ashford Rail A W 6 Mixed T
Sat 16th 2.30 pm Cheriton H W 6 Mixed T
Sun 17th 2.30 pm Folkestone Parks H W 6 Mixed T
Mon 18th 2.00 pm Cliftonville Tourists H G 6 Mixed T
Wed 20th 2.30 pm River A W 6 T
Wed 20th 2.30 pm Charing H W 2 T
Thu 21st 2.30 pm Faversham H W 6 Mixed T
Sat 23rd 2.30 pm Biddenden A W 5 Mixed T
Sat 23rd 2.30 pm SPOON DRIVE H W All Rinks
Sun 24th 2.30 pm CLOSING DAY H W All Rinks