Club Fixtures

 

April
Day/Date Time Club H/A Dress Men/Mixed Ladies Result
Sat 21st 2.30 pm Opening Day H W All Rinks
Sun 22nd 2.30 pm Ashford Town H W 5 Mixed T 76-84
Tue 24th 2.30 pm Folkestone A W 3 T 24-40
Wed 25th 2.30 pm Kent County Const. H W 5 T 1 T 68-64
Thu 26th 2.30 pm Boughton Under Blean H W 6 Mixed T 94-83
Sat 28th 2.30 pm Plumstead Radicals H W 10 Mixed R 183-148
May
Day/Date Time Club H/A Dress Men/Mixed Ladies Result
Thu 3rd 2.30 pm Canterbury A W 6 T   106-88
Fri 4th 2.30 pm Wear Bay A W 2 T
Sat 5th 2.30 pm Wear Bay A W 5 Mixed T 101-87
Tue 8th 6.15 pm Folkestone Park S.L. H G 4 T 53-73
Wed 9th 6.00 pm Folkestone Parks S.L. A G 2 T 26-29
Fri 11th 2.30 pm Swanley A W 6 Mixed R 84-114
Sat 12th 2.30 pm Cranbrook H W 5 Mixed T Cancelled
Sun 13th 2.30 pm Winget H W 6 Mixed R 94-118
Mon 14th 6.15 pm Cheriton S.L. A G 4 T 57-72
Tue 15th 2.30 pm Hythe H W 3 T 45-55
Wed 16th 6.00 pm Hythe S.L. A G 2 T 16-26
Thu 17th 2.30 pm Canterbury A W 6 T 48-45
Sat 19th 2.30 pm Peninsula Bowls H W 7 Mixed R Cancelled
Sun 20th 2.30 pm Ladywell B.C. H W 12 Mixed T
Tue 23rd 10.30 am Whitstable A W 6 R
Tue 23rd 2.30 pm Whitstable A W 6 T
Wed 23rd 2.30 pm River H W 6 T
Wed 23rd 6.00 pm Ashford Rail S.L. H G 2 T
Sat 26th 2.30 pm EILEEN BARRETT H W All Rinks
Mon 28th 10.00 am DAVE CAREY CUP         H W All Rinks
Tue 29th 2.00 pm Mid Beds Touring H W 6 Mixed R
Tue 29th 2.30 pm  Charing A W 2T
Tue 29th 6.15 pm Wear Bay S.L. H G 4 T  
Wed 30th 6.00 pm  Wear Bay S.L. A G 2 T
Thu 31st 6.00 pm Ashford Rail H G 6 Mixed T
June
Day/Date Time Club H/A Dress Men/Mixed Ladies Result
Fri 1st 2.30 pm EKBA V Thurrock H W 6 R 3 R
Sat 2nd 2.30 pm Cheriton A W 6 Mixed T  
Sun 3rd 10 am ELIZABETH CUP H W All Rinks  
Mon 4th 6.15 pm Wear Bay S.L. A G 4 T
Tue 5th 2.30 pm Folkestone H W 3 T
Wed 6th 2.30 pm Westfield H W 6 Mixed T
Wed 6th 6.00 pm Ashford Town S.L. H G 2 T
Sun 10th 10.00 am Hythe H W 6 Mixed R
Mon 11th 6.15 pm Hythe S.L. H G 4 T
Tue 12th 2.00 pm Purley Bury A W 6 Mixed R
Wed 13th 6.00 pm Folkestone S.L. A G 2 T
Thu 14th 2.30 pm Hythe A W 3 R
Sat 16th SUMMER DANCE
Sun 17th 2.30 pm Rainham H W 10 Mixed T
Mon 18th 6.15 pm  Lyminge S.L. H G 4 T
Wed 20th 2.30 pm Whitstable H W 6 R
Wed 20th 2.30 pm Whitstable H W 6 T
Wed 20th 6.00 pm Cheriton S.L. H G 2 T
Thu 21st 2.30 pm Lyminge H W 6 Mixed T
Sat 23rd 2.30 pm Orpington Excelsior H W 10 Mixed T
Mon 25th 6.15 pm  Sellindge S.L. H G 4 T
Wed 27th 6.15 pm Sellindge H G 5 T
Wed 27th 6.00 pm  Lyminge S.L. A G 2 T
Thu 28th 2.30 pm Ditton A W 5 Mixed T
July
Day/Date Time Club H/A Dress Men/Mixed Ladies Result
Sun 1st 10.00 am ARTHUR WATERS CUP H W All Rinks
Tue 3rd 6.15 pm  Ashford Rail S.L. A G 4 T  
Tue 3rd 2.30 pm Kingfisher H W 7 Mixed R  
Wed 4th 6.00 pm  Sellindge S.L. H G 2 T
Sat 7th 2.30 pm Lyminge A W 6 Mixed T
Sun 8th 2.30 pm Ashford Town A W 5 Mixed T
Mon 9th 2.30 pm Westfield A G 4 Mixed R
Tue 10th 6.15 pm Folkestone Park S.L. A G 4 T
Wed 11th 6.00 pm  Folkestone Parks S.L. A G 2 T
Thu 12th 6.15 pm Dungeness H G 6 Mixed T
Sat 14th 10.00 am Dagenham H W 8 Mixed R
Sun 15th 10.00 am WADDELL CUP H W All Rinks
Tue 17th 6.15 pm  Cheriton S.L. H G 4 T
Wed 18th 2.30 pm Manor House B C H W 6 Mixed R
Wed 18th 6.00 pm  Hythe S.L. A G 2 T
Thu 19th 2.30 pm Herne Bay A W 6 R
Thu 19th 2.30 pm Herne Bay A W 4 R
Sat 21st 2.30 pm Tudor Bowls H W 8 Mixed R
Sun 22nd 2.30 pm Folkestone Parks A W 6 Mixed T
Mon 23rd 6.15 pm KINGHORN (all week) H G All Rinks
Wed 25th 6.00 pm Ashford Rail S.L. A G 2 T
Wed 25th 2.30 pm Medway Bowls Ass H W 8 Mixed R
Sat 28th 10.00 am County Fair Day H
Mon 30th 6.15 pm Wear Bay S.L. H 4 T
Tue 31st 2.00 pm Purley Bury H W 6 R
Tue 31st 2.00 pm Purley Bury H W 6 R
August
Day/Date Time Club H/A Dress Men/Mixed Ladies Result
Wed 1st 6.00 pm  Wear Bay S.L. A G 2 T
Thu 2nd 2.30 pm Kearsney H W 6 Mixed T
Fri 3rd 2.30 pm Dartford Invicta H W 7 R
Fri 3rd 2.30 pm Dartford Invicta H W  3 R
Sat 4th 2.30 pm Bromley H W 6 Mixed T
Sun 5th 2.30 pm Captains Day H W All Rinks
Mon 6th 6.15 pm  Folkestone Town S.L. H G 4 T
Tue 7th 2.30 pm W.K.M.B.A. H W 5 Mixed T
Wed 8th 2.30 pm Cranbrook A W 6 Mixed T
Wed 8th 6.00 pm Ashford Town S.L. A G 2 T
Thu 9th 2.30 pm Canterbury H W 6 T
Fri 10th 2.30 pm Petts Wood H W 6 R
Fri 10th 2.30 pm Petts Wood H W 5R
Sat 11th 10.00 am Judge Trophy H W All Rinks
Mon 13th 6.15 pm  Hythe S.L. A G 4 T
Tue 14th 2.30 pm Orpington H W 12 Mixed R
Wed 15th 6.00 pm Sellindge A G 5 Mens T
Wed 15th 6.00 pm Folkestone S.L. H G 2 T
Thu 16th 2.30 pm London Bowls Secs H W 6 Mixed R
Fri 17th 2.30 pm Wear Bay H W 2 T
Sat 18th 2.30 pm Swanley H W 8 Mixed R
Sun 19th 2.00 pm Carshalton Beeches H W 9 Mixed R
Mon 20th 6.15 pm  Lyminge S.L. A G 4 T
Wed 22nd 6.00 pm  Cheriton S.L. A G 2 T
Thu 23rd 2.30 pm Queensmeade H W 6 Mixed R
Fri 24th 2.30 pm BCBA H W 6 Mens R
Fri 24th 2.30 pm BCBA H A 6 R
Tue 28th 6.15 pm  Sellindge S.L. A G 4 T
Wed 29th 2.30 pm Biddenden H W 4 Mixed T
Wed 29th 6.00 pm  Lyminge S.L. H G 2 T
Thu 30th 2.30 pm Ditton H W 5 Mixed T
Fri 31st 2.30 pm EKBA H W 6 Mixed R
September
Day/Date Time Club H/A Dress Men/Mixed Ladies Result
Sat 1st 10.00 am FINALS DAY H W All Rinks
Sun 2nd 10.00 am FINALS DAY – RESERVE H W All Rinks  
Mon 3rd 6.15 pm  Ashford Rail S.L. A G 4 T
Wed 5th 2.30 pm Ashburton Park H W 9 Mixed R
Wed 5th 6.00 pm Sellindge S.L. A G 2T
Fri 7th 2.30 pm Kearnsey A W 6 Mixed T
Sat 8th 2.30 pm PRESIDENTS DAY H W All Rinks
Mon 10th 2.30 pm Chislet H W 6 Mixed T
Wed 12th 2.30 pm Hythe A W 6 F
Thu 13th 2.30 pm Ashford Rail A W 6 Mixed T
Sat 15th 2.30 pm Cheriton H W 6 Mixed T
Sun 16th 2.30 pm Folkestone Parks H W 6 Mixed T
Mon 17th 2.00 pm Cliftonville Tourists H G 6 Mixed T
Wed 19th 2.30 pm River A W 6 T
Wed 19th 2.30 pm Charing H W 2 T
Thu 20th 2.30 pm Faversham H W 6 Mixed T
Sat 22nd 2.30 pm Biddenden A W 5 Mixed T
Sat 22nd 2.30 pm SPOON DRIVE H W All Rinks
Sun 23rd 2.30 pm CLOSING DAY H W All Rinks